Grup Hepsi Fan CLuB

Grup hepsicilerin özel sitesi


  DişLeri yok eden 9 Hata

  Paylaş
  avatar
  BüKü
  Moderatör
  Moderatör

  Mesaj Sayısı : 85
  Kayıt tarihi : 20/07/09
  Yaş : 26
  Nerden : istanbuL

  DişLeri yok eden 9 Hata

  Mesaj tarafından BüKü Bir Ptsi Tem. 20, 2009 7:30 pm

  Diş Hekimi Mehmet Kazandı, kiþilerin farkında olmadan yaptıkları hatalardan kurtularak daha sağlıklı diþlere sahip olabileceklerini söyledi.
  Dişleri Yok Eden 9 Hata ..
  1- Sürekli kahve molası gün boyu kahve, çay içme ve atıþtırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine neden olur. Çay ve kahve şekersiz tüketilmeli ya da bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri tercih edilmeli.

  2- Sigara kullanımı Sigara içmek ağız kuruluğundan ağız kokusuna, dişlerin sararmasına hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir.

  3- Diş ipinin önemi Sadece diş fırçalamak ağız temizliğinde tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaþamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir.

  4- Diş fırçalama Ağız sağlığının en önemli bakımı dişleri fırçalamaktır. Dişler her yaşta, günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Diş fırçası üç aylık periyotlarla yenilenmeli, diþler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır.

  5- Yemek dışında tüketilen tatlı tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.

  6- Su ihtiyacı Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su veya süt içmektir. Yemek sonrası içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumunu artırır.

  7- Çiğnenemeyen tatlılar: Sakız, yapışkanlı tatlılar ve kuruyemişten mümkün olduğunca uzak durulmalı. Yenildiği takdirde ise dişlerden arınıdırma işlemi titizlikle yapılmalıdır.

  8- Meyve ve sebzeden kaçmayın Meyve ve sebzelerin içerdiği vitaminler dişetleri için çok önemlidir. Ayrıca elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi, ön dişlerde mekanik temizliği sağlar.

  9- Şekersiz sakızı tercih edin Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa şekersiz sakızları tercih edin. Çünkü tükürük akışını hızlandırıp, ağzın temizlenmesine yardımcı olur.

   Similar topics

   -

   Forum Saati Çarş. Ara. 19, 2018 1:07 am