Grup Hepsi Fan CLuB

Grup hepsicilerin özel sitesi


  Muş'ta Halk Oyunları

  Paylaş
  avatar
  PinkGirL
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 63
  Kayıt tarihi : 08/07/09

  Muş'ta Halk Oyunları

  Mesaj tarafından PinkGirL Bir Ptsi Tem. 20, 2009 7:38 pm

  Elazığ'da olduğu gibi Muş'ta da Anadolu'nun çoğu yerlerinde revaçtan düşmüş en eski Oğuz kaynağından iz ve hâtıralar bulunabilmektedir. Meselâ; her iki yerde "yır" t'biri vardır. Yalnız orada "yır" yerine "yer" diyorlar. "Yerle hele yerle de dinleyek".
  Grup Hepsi Fan Club - Muş'ta Halk Oyunları
  Muş oyunları şunlardır: Koçeri Yalkuşte Govent Silvanî Karzanî Tek Oyun Kol Oyunu Aşırma Sektirme Lemo Ağır Oyunu.

  Muş'ta ağır oyunlar vardır ki oyun esnasında başın üzerine bir tas su konulsa dökülmez. O kadar ağır oynanır.

  Yalkuşta oyunu Bingöl'ün "Çapakay" (el çırpma) oyununun hemen hemen yanıdır. Onda da her oyuncu kendisine bir eş seçiyor ve oyun esnasında elleri kuvvetle karşısındakinin ellerine vuruyor.

  Hareket itibariyle oyunlar üç safhada oynanıyor: Âheste hızlı daha hızlı.

  Göçmenler Tello (Dello delilo) oynarlar bar tutarlar. Bunlar kuzeyin kuzey doğunun tesirleridir. Oradan göçenlerle gelmiştir.

  Tek Oyunu iki elinde bir mendil olduğu halde tek oyuncu yürütüyor. Oyun bittikten sonra da mendili kimin üstüne atarsa oyuna o kalkıyor.

  Şimdi Muş içinde yerli halktan saz çalan hiç yoktur. Halbuki ilk dünya savaşından (I. Dünya Savaşı 1914 - 18) önce çok varmış. Muş dolaylarında davul - zurna "veya gırnata) ney (nay) şehirdeyse düğünlerde daha çok tef çalıyorlar. Malazgirt tarafları "Bülür" adı verilen kavallardan çalıyor. O taraflarda üç evlik bir köyde bile bülür çalanla karşılaşmak mümkündür.

  Varto yöresinin Alevîleri saz (bağlama) çalıyorlar onlar saza "Dambure" diyorlar. I. Dünya Savaşı'ndan önce Muş'ta saz kültürü hâkim vaziyetteymiş. Oyunlara meydanda davul - zurna odada öbür çalgılardan bir ikisi eşlik eder.

  Eskiden Muş ve dolaylarında gelini "mahfe" denilen tahtırevan ile götürürlermiş. Davul - zurna eşliğiyle olan bu götürüş boyunca çalgıcıların önünde iki kişi "Kılıç Kalkan" oynarlarmış. Şehir içinde gelin götürülürken tefçi kadın tek başına çalıp söylermiş.

  AlinTidiR..!
  avatar
  ♥EsraMin♥
  üye
  üye

  Mesaj Sayısı : 224
  Kayıt tarihi : 12/07/09
  Yaş : 24
  Nerden : Bursa

  Geri: Muş'ta Halk Oyunları

  Mesaj tarafından ♥EsraMin♥ Bir Salı Tem. 21, 2009 10:23 am

  iLginç .. teşekkürLer canım Smile

   Forum Saati Çarş. Ara. 19, 2018 1:57 am